صفحه اصلی / ایستگاه مترو و راه‌آهن / امروز با حضور رئیس‌جمهور، مترو به شهر جدید هشتگرد رسید.
امروز با حضور رئیس‌جمهور، مترو به شهر جدید هشتگرد رسید. - تصویر 1

امروز با حضور رئیس‌جمهور، مترو به شهر جدید هشتگرد رسید.

10/دی/1398
ایستگاه مترو و راه‌آهن

افزایش میزان شهرنشینی در سال­های اخیر و تمرکز بالای جمعیتی در کلان شهرها و به خصوص تهران باعث شده تا هزینه­‌های جاری زندگی به شدت افزایش یافته و به تبع آن ضمن افزایش آلودگی شهرهای بزرگ و اتلاف بالای زمان ناشی از ترافیک مسافرت­های درون شهری باعث شده تا تمایل به مهاجرت به شهرهای اقماری افزایش یابد. با توجه به عدم کفایت زیرساخت شهرهای اقماری موجود از منظر مسکن و خدمات اجتماعی و رفاهی، ساخت شهرهای جدید از دهه 60 در دستور کار وزارت مسکن و شهرسازی قرار گرفت.

شهر جدید به نقاط جمعیتی اطلاق می‌گردد که در چهارچوب طرح مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در خارج از محدوده قانونی و حریم استحفاظی شهرها، برای اسکان حداقل سی هزار نفر ‌به اضافه ساختمان­ها و تأسیسات موردنیاز عمومی، خدماتی، اجتماعی و اقتصادی ساکنان آن پیش‌بینی می‌شود.

وزارت مسکن و شهرسازی مکلف است پس از اطمینان از اسکان حداقل ده هزار نفر جمعیت در شهر جدید مراتب را به وزارت کشور‌اعلام کند و وزارت کشور موظف است نسبت به تشکیل شورای شهر و ایجاد شهرداری در شهر جدید یاد شده اقدام نماید.

در این راستا و به منظور جذب سرریز جمعیت کلان­شهرهای کرج و تهران، شهر جدید هشتگرد در اواخر دهه 60 مکان‌یابی و عملیاتی شد. برآورد اولیه براساس طرح جامع و طرح توسعه شهری این است که شهر جدید هشتگرد ظرفیت جذب 600 هزار نفر جمعیت را در دهه 90 دارد اما مطابق با سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 جمعیت ساکن در این شهر بالغ بر 40 هزار نفر بوده و پیش­بینی می­شود در حال حاضر حدود 80 هزار جمعیت در این شهر اسکان داشته باشند.

در کنار کمبود زیرساخت­های لازم شهری، نبود سیستم حمل و نقل مناسب یکی از مهمترین دلایل عدم نیل به اهداف کلان جذب جمعیت در این شهر به شمار می­رود. لذا به منظور تشویق مردم جهت اسکان در شهر جدید هشتگرد و استمرار اقامت در آن در جهت نیل به اهداف افق پیش­بینی شده برای شهر، راه اندازی سیستم ارتباطی ارزان، ایمن و سریع بین شهری، با احداث قطار برقی در دستور کار قرار گرفت، که با عنایت به وجود راه آهن سریع السیر تهران ـ کرج و امکان توسعه آن به سمت هشتگرد، برقراری ارتباط این شهر جدید با تهران با کیفیت مناسب و هزینه کمتری میسر شده است.

مسیر تهران ـ کرج ـ قزوین یکی از پرترافیک­ترین آزادراه‌های کشور است که گشایش قطار برقی هشتگرد و اتصال آن به تهران از طریق خط 5 متروی تهران به روان سازی ترافیک این آزادراه کمک شایانی می­کند و مسافران با استفاده از این خط ارتباطی سفرهای روزانه خود را با سهولت و کیفیت بالایی انجام خواهند داد.

با توسعه خطوط ریلی به ویژه اتصال شهرهای حومه‌ای به شهرهای مادر از طریق مترو و قطار برقی، ضمن جذب جمعیت در این شهرها گام‌های مهمی برای کاهش آلودگی هوای کلان­شهرها خواهد بود و به طور قطع با راه­اندازی متروی هشتگرد شاهد کاهش سفرهای خودرویی به تهران از شهرهای حومه خواهیم بود.

مطالعات اولیه طرح ایستگاه قطار برقی هشتگرد از اوایل دهه 70 توسط مهندسین مشاور رهساز طرح زیر نظر شرکت عمران شهرهای جدید آغاز و گزارش­‌های مورد نیاز ارائه گردید. مطالعات نهایی ایستگاه نیز از سال 1390 توسط مهندسین مشاور رهساز طرح ادامه یافت و با بهره­گیری از نتایج این مطالعات، عملیات اجرایی احداث ایستگاه توسط گروه مهندسی سپاسد از سال 1391 آغاز شد. ایستگاه هشتگرد یکی از دو ایستگاه مد نظر در این خط بوده که با مساحتی حدود 22000 مترمربع عنوان بزرگترین ایستگاه سطحی در کشور را به خود اختصاص داده است. 

بهره­‌برداری از قطار برقی گلشهر کرج ـ شهر جدید هشتگرد بر عهده شرکت بهره ‌برداری متروی تهران و حومه خواهد بود که با هماهنگی­‌های به عمل آمده، در ادامه خط 5 متروی تهران (از صادقیه به کرج) فعالیت می­کند. شرکت عمران شهرهای جدید چندی پیش دو رام قطار برای خط  گلشهر کرج ـ شهرجدید هشتگرد خریداری کرده که به منظور تأمین سرفاصله حرکت قطار در خط تهران ـ کرج ـ هشتگرد بهره برداری خواهند شد.

این خط به طول ۲۶ کیلومتر و با قابلیت جابجایی 250 هزار مسافر در روز با اعتباری بالغ بر 1000 میلیارد تومان و با پیگیری­‌ها و حمایت­‌های دولت و وزارت راه و شهرسازی و تسریع عملیات اجرایی در سال اخیر با حضور ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر روحانی در روز سه شنبه 1398/10/10 به بهره‌­برداری رسیده و یکی از پروژه‌­های ملی تأثیرگذار در استان البرز و به تبع آن تهران خواهد بود که با راه اندازی آن افزون بر روان سازی ترافیک در آزاد راه تهران ـ کرج ـ قزوین، بسترساز ترغیب مردم برای سکونت در شهر جدید هشتگرد خواهد شد. 


برچسب‌ها:   
کمی منتظر بمانید...